Förbundsfullmäktige

Norrvattens förbundsfullmäktige består av politiker från de 14 kommuner som är medlemmar i kommunalförbundet.

Förbundsfullmäktige sammanträder två gånger per år utom valår då de sammanträder tre gånger.

Ledamöter och ersättare i Norrvattens förbundsfullmäktige

Danderyd

Ledamöter

Inger Olsson-Blomberg (M)

Karl-Johan Nybell (C)

Torsten Sjögren (M)

Ersättare

Leo Smidhammar (M)

Christina Strenger-Böös (C)

Tommy Lindgren (L)

Järfälla

Ledamöter:

Anita Mickos (L)

Björn Lindforss (M)

Andreas Fogeby (S)

Jiang Millington (MP)

Doris Vesterlund (C)

Ersättare:

Eva Ullberg (S)

Annica Nilsson (V)

Anders Bengtsson (L)

Gert Jansson (KD)

Stig Drevemo (M)

Knivsta

Ledamöter:

Harriet Swanberg (S)

Gunnar Gidlund (KD)

Ersättare:

Jeanette Meland (M)

Mikael Rye-Danjelsen (KNU)

Norrtälje

Ledamöter:

Bino Drummond (M)

Tommy Lundqvist (C)

Olle Jansson (S)

Ersättare:

Staffan Tjörnhammar (M)

Veronika Areskoug (L)

Margareta Lundgren (S)

Sigtuna

Ledamöter:

Gunnar Balfe (M)

Lars Lagerdahl (M)

Kurt Pettersson (KD)

Ronnie Lundin (S), vice ordförande

Ersättare:

Lena Lindgren-Ljungberg (M)

Helle Nyman (M)

Bengt Hellström (KD)

Lars Andersson (S)

Sollentuna

Ledamöter:

Åsa Söderbergh (M)

Towe Ireblad (KD)

Jonas Riedel (C)

Anne Marie Leijon (S)

Leandro Andrade (V)

Ersättare:

Folke Anger (M)

Per Gibson (L)

Josefin Silverfur (C)

Julia Mäkitalo Blent (S)

Peter Godlund (MP)

Solna

Ledamöter:

Leif Hansson (M)

Anders Ekegren (L)

Susanne Nordling (MP)

André van der Kaay (C)

Signe Levin (S)

Tove Pehrson (V)

Ersättare:

Torsten Svenonius (M)

Veronika de Jonge (M)

Veronica Nordström (M)

Jacques de Maré (MP)

Sophia Andersson (S)

Faradj Koliev (S)

Sundbyberg

Ledamöter:

Hans Beausang (M)

Antina-Maria Hessel (C)

Anna-Lena Hammarin (L)

Martin Solberg (MP)

Ersättare:

Jörgen Silén (S)

Max Jedevall Roseneld (M)

Jesper Wiklund (V)

Maria Bohman Kreij (KD)

Täby

Ledamöter:

Mikael Jensen (M), ordförande

Jessica Jevrém (M)

Daniel Wemmergård (C)

Agneta Lundahl Dahlström (S)

Ersättare:

Gerhard Makowsky (M)

Carin Wiklund Jörgensen (L)

Christer Swaretz (KD)

Steven Jörsäter (SD)

Upplands-Bro

Ledamöter:

Stanislaw Lewalski (M)

Ricard Wikman Koljo (C)

Catharina Andersson (S)

Ersättare:

Göran Malmestedt (M)

Annika Falk (S)

Marcus Sköld (M)

Upplands Väsby

Ledamöter:

Anders Carne (C)

Kristina Klempt (KD)

Ali Kashefi (S)

Ersättare:

Oskar Weinmar (M)

Torsten Hemph (L)

Ann-Christin Jyttner (S)

Vallentuna

Ledamöter:

Lars Carlsson (C)

Sandra Rudeberg (S)

Ersättare:

Bengt-Åke Grip (M)

Gustav Elfström (S)

Vaxholm

Ledamöter:

Mikael Vigvinter (M)

Inger Fridblom (WP)

Ersättare:

Mailis Dahlberg (C)

Bengt Sandell (S)

Österåker

Ledamöter:

Bror Jansson (M)

Björn Pålhammar (C)

Margareta Olin (S)

Ersättare:

Conny Söderström (M)

Thomas Kjellman (L)

Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Dela sidan