Storsatsning på regional dricksvattenförsörjning – Norrvatten bygger ledning till Norrtälje

Pressmeddelande 2009-05-05

Samtliga av Norrvattens 13 medlemskommuner har nu sagt ja till att Norrtälje blir ny medlem i kommunalförbundet. Det innebär att det stora projektet med att bygga en 5,5 mil lång dricksvattenledning till Norrtälje genomförs. Projektet förväntas kosta omkring 500 miljoner kronor och dricksvatten kommer att börja levereras i mitten av 2015.

Norrtälje har under en tid undersökt olika alternativ för kommunens framtida dricksvattenförsörjning. Hösten 2007 ansökte kommunen om medlemskap i Norrvatten. I januari 2009 beslutade Norrtäljes kommunfullmäktige att välja Norrvattenalternativet som leder till att kommunen får en långsiktig och uthållig dricksvattenförsörjning och ett dricksvatten av hög kvalitet. Norrtälje har i dag 55 000 invånare, varav cirka 25 000 är kopplade till det kommunala VA-nätet och kommunen planerar att koppla in fler av de hushåll som nu har eget vatten och avlopp. Man räknar även med en befolkningstillväxt till cirka 80 000 invånare de närmaste 30 åren.  

– Vi måste säkra en bra infrastruktur för att klara kraven från de nya invånarna, säger Kjell Jansson, kommunstyrelsens ordförande i Norrtälje.

För Norrvattens del innebär projektet flera fördelar. Man tar tillvara på den lediga kapacitet som finns i Norrvattens vattenverk, Görvälnverket, och delar de befintliga fasta produktionskostnaderna på flera abonnenter. Regionen får dessutom tillgång till extra reservvatten som kan användas vid en eventuell kris i och med att Norrtäljes nuvarande vattentäkt, sjön Erken, kan användas som reservvattentäkt. I samband med att den nya ledningen byggs förstärks också distributionsnätet som förser Österåker och Vaxholm med dricksvatten.  

– Det är en äkta vinnarsituation för både Norrtälje och Norrvattens gamla ägare, säger Lars-Erik Salminen, styrelseordförande i Norrvatten.  

Nu börjar arbetet med projektering samt hantering av tillståndsfrågor. Ledningssträckningen framgår av bifogad karta. Själva bygget beräknas starta 2011.

Karta som visar hur vattenledningen till Norrtälje ska dras. Karta

För ytterligare information, kontakta

Dan Jacobsson, chef för Norrvattens projekt- och utredningsavdelning. Tfn: 070-334 01 05
Lars-Erik Salminen, styrelseordförande i Norrvatten. Tfn: 073-660 94 70
Kjell Jansson, kommunstyrelsens ordförande i Norrtälje. Tfn: 073-558 22 00  

Lämnat av Susanne Carlberg, informationsansvarig, Norrvatten. Tfn: 070-674 67 23.